Bel Fuse Inc. SQL48T20033-PDBBG
SQL48T20033-PDBBG picture photo
Mfg. Part Number
SQL48T20033-PDBBG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 66W
Datasheet Download
SQL48T20033-PDBBG.pdf
Availability of SQL48T20033-PDBBG
QUANTITY
SQL48T20033-PDBBG Order Process
Ship out your order
Specifications of SQL48T20033-PDBBG
Internal Part NumberEIS-SQL48T20033-PDBBG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
Seriesipwer™
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.52" H (58.4mm x 22.8mm x 13.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQL48T20033-PDBBG
Related LinksSQL48T20, SQL48T20033-PDBBG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQL48T20033-PDBBG Details Description
Related parts for SQL48T20033-PDBBG
JUMPER-H1503TR/A3049B/H1501TR12" datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC .6A TRIAC 8-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC MIXER 400MHZ-2.7GHZ DWN 16QFN datasheet.pdf
ANTENNA 5DBI MAG MOUNT VEHICLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
ASSY RECT 500MA 10KV STD REC datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 25 V datasheet.pdf