Vishay/Siliconix SQM47N10-24L-GE3
SQM47N10-24L-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SQM47N10-24L-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 47A TO263
Datasheet Download
SQM47N10-24L-GE3.pdf
Availability of SQM47N10-24L-GE3
QUANTITY
SQM47N10-24L-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQM47N10-24L-GE3
Internal Part NumberEIS-SQM47N10-24L-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSIL-054-2014-Rev-2 22/Sep/2014
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C47A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs24 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs72nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3620pF @ 25V
Power - Max136W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQM47N10-24L-GE3
Related LinksSQM47N10, SQM47N10-24L-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SQM47N10-24L-GE3 Details Description
Related parts for SQM47N10-24L-GE3
IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PARALLEL LP 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HIGH/T WF datasheet.pdf
D-SUB FILTER 9POS IP67 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf