Yageo SQP10AJB-5R1
SQP10AJB-5R1 picture photo
Mfg. Part Number
SQP10AJB-5R1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP10AJB-5R1.pdf
Availability of SQP10AJB-5R1
QUANTITY
SQP10AJB-5R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP10AJB-5R1
Internal Part NumberEIS-SQP10AJB-5R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSQP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 1.890" L (9.50mm x 9.00mm x 48.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP10AJB-5R1
Related LinksSQP10A, SQP10AJB-5R1 Datasheet, Yageo Distributor
SQP10AJB-5R1 Details Description
Related parts for SQP10AJB-5R1
IC CLK BUFFER 2:6 7.5GHZ 32MLF datasheet.pdf
IC MCU 16BIT OTP MQFP-80-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.190" NYLON BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PIN datasheet.pdf