AVX Corporation 08051A361GAT2A
08051A361GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A361GAT2A
Brief Description
CAP CER 360PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A361GAT2A.pdf
Availability of 08051A361GAT2A
QUANTITY
08051A361GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A361GAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A361GAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A361GAT2A
Related Links08051A3, 08051A361GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A361GAT2A Details Description
Related parts for 08051A361GAT2A
DSUB CABL-AFP09G/ AE10M / AFP09G datasheet.pdf
IC FPGA 108 I/O 132QFP datasheet.pdf
TERM SLEEVE INSULATION 33MM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NATURAL datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 42.8VC SMB datasheet.pdf
CLEAN & STRIP UNITIZED WHEEL 7S datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 3.5A datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 42MM datasheet.pdf