| Internal Part Number | EIS-A16367-11 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Pads, Sheets | |
| Series | Tflex™ SF600 | |
| Usage | Sheet | |
| Shape | Square | |
| Outline | 228.60mm x 228.60mm | |
| Thickness | 0.110" (2.79mm) | |
| Material | Non-Silicone, Boron Nitride Filled | |
| Adhesive | - | |
| Backing, Carrier | - | |
| Color | Pink | |
| Thermal Resistivity | - | |
| Thermal Conductivity | 3.0 W/m-K | |