Yageo SQP500JB-1K3
SQP500JB-1K3 picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-1K3
Brief Description
RES 1.3K OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-1K3.pdf
Availability of SQP500JB-1K3
QUANTITY
SQP500JB-1K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-1K3
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-1K3
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP500JB-1K3
Related LinksSQP500, SQP500JB-1K3 Datasheet, Yageo Distributor
SQP500JB-1K3 Details Description
Related parts for SQP500JB-1K3
CORD NEMA5-15P ROJSJT 8' 18/3HOS datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 180MA 1.3 OHM datasheet.pdf