Yageo SQP500JB-1R0
SQP500JB-1R0 picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-1R0
Brief Description
RES 1 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-1R0.pdf
Availability of SQP500JB-1R0
QUANTITY
SQP500JB-1R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-1R0
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-1R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP500JB-1R0
Related LinksSQP500, SQP500JB-1R0 Datasheet, Yageo Distributor
SQP500JB-1R0 Details Description
Related parts for SQP500JB-1R0
INLET IEC-320 C14 SCREW MNT PCB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A TO277A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
MICRO WIRE SADDLE ARROW MNT NAT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CRYSTAL 120.00 KHZ 11.0PF SMD datasheet.pdf