Yageo SQP500JB-470R
SQP500JB-470R picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-470R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-470R.pdf
Availability of SQP500JB-470R
QUANTITY
SQP500JB-470R Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-470R
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-470R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package900
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSQP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP500JB-470R
Related LinksSQP500, SQP500JB-470R Datasheet, Yageo Distributor
SQP500JB-470R Details Description
Related parts for SQP500JB-470R
IGBT 600V 15A 56W DPAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1.5KV NP0 0805 datasheet.pdf
RES 806 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A DO214AA datasheet.pdf
ANTENNA datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf