Eaton (formerly Cooper Bussmann) SR-5-315MA-BK
SR-5-315MA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SR-5-315MA-BK
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD
Datasheet Download
SR-5-315MA-BK.pdf
Availability of SR-5-315MA-BK
QUANTITY
SR-5-315MA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SR-5-315MA-BK
Internal Part NumberEIS-SR-5-315MA-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSR-5
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating315mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.2772
ApprovalsCCC, cULus, KC-MARK, SEMKO, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.319" H (8.50mm x 8.10mm)
DC Cold Resistance0.43 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR-5-315MA-BK
Related LinksSR-5-3, SR-5-315MA-BK Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SR-5-315MA-BK Details Description
Related parts for SR-5-315MA-BK
IC COMPARATOR R-R 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
IC SSR HIGHSIDE POWERSO-10 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
ANT MAGN MNT VEHIC 3.5"DIA 10'NF datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 125MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 166MHZ 54BGA datasheet.pdf