Eaton (formerly Cooper Bussmann) SR-5-63MA-AP
SR-5-63MA-AP picture photo
Mfg. Part Number
SR-5-63MA-AP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 63MA 250VAC RAD
Datasheet Download
SR-5-63MA-AP.pdf
Availability of SR-5-63MA-AP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SR-5-63MA-AP Order Process
Ship out your order
Specifications of SR-5-63MA-AP
Internal Part NumberEIS-SR-5-63MA-AP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSR-5
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating63mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.006979
ApprovalsCCC, cULus, EK-MARK, SEMKO, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.319" H (8.50mm x 8.10mm)
DC Cold Resistance5.36 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR-5-63MA-AP
Related LinksSR-5-6, SR-5-63MA-AP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SR-5-63MA-AP Details Description
Related parts for SR-5-63MA-AP
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
INTERFACE PAD FOR SQUARE LED PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
10CKT PICOFLEX SMT HEADER datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
ATTENUATOR 19 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf