Eaton (formerly Cooper Bussmann) SR-5-63MA-AP
SR-5-63MA-AP picture photo
Mfg. Part Number
SR-5-63MA-AP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 63MA 250VAC RAD
Datasheet Download
SR-5-63MA-AP.pdf
Availability of SR-5-63MA-AP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SR-5-63MA-AP Order Process
Ship out your order
Specifications of SR-5-63MA-AP
Internal Part NumberEIS-SR-5-63MA-AP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSR-5
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating63mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.006979
ApprovalsCCC, cULus, EK-MARK, SEMKO, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.319" H (8.50mm x 8.10mm)
DC Cold Resistance5.36 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR-5-63MA-AP
Related LinksSR-5-6, SR-5-63MA-AP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SR-5-63MA-AP Details Description
Related parts for SR-5-63MA-AP
CONN HEADER 2.5MM VERT 5POS datasheet.pdf
IC REG BUCK WCDMA 10-UMAX datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
16P PLUG VAL-U-LOK V2 FH BLUE datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf