Eaton (formerly Cooper Bussmann) SR-5F-6.3A-BK
SR-5F-6.3A-BK picture photo
Mfg. Part Number
SR-5F-6.3A-BK
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 125VAC RAD
Datasheet Download
SR-5F-6.3A-BK.pdf
Availability of SR-5F-6.3A-BK
QUANTITY
SR-5F-6.3A-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SR-5F-6.3A-BK
Internal Part NumberEIS-SR-5F-6.3A-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSR-5F
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating6.3A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t75
ApprovalscULus, PSE
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.319" H (8.50mm x 8.10mm)
DC Cold Resistance0.015 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR-5F-6.3A-BK
Related LinksSR-5F-, SR-5F-6.3A-BK Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SR-5F-6.3A-BK Details Description
Related parts for SR-5F-6.3A-BK
UPS 750VA 450W 6OUT TOWER datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 34POS 2MM SMD datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 6"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 250V SCREW datasheet.pdf
TFIT POLY MOLDED P datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf