Eaton (formerly Cooper Bussmann) SR-5H-3.15A-BK
SR-5H-3.15A-BK picture photo
Mfg. Part Number
SR-5H-3.15A-BK
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 3.15A 300VAC RADIAL
Datasheet Download
SR-5H-3.15A-BK.pdf
Availability of SR-5H-3.15A-BK
QUANTITY
SR-5H-3.15A-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SR-5H-3.15A-BK
Internal Part NumberEIS-SR-5H-3.15A-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSR-5H
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t57
ApprovalsCCC, cULus, KC-MARK, PSE, SEMKO, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.362" H (8.50mm x 9.20mm)
DC Cold Resistance0.018 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR-5H-3.15A-BK
Related LinksSR-5H-3, SR-5H-3.15A-BK Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SR-5H-3.15A-BK Details Description
Related parts for SR-5H-3.15A-BK
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf