Eaton (formerly Cooper Bussmann) SR-5H-500MA-APH
SR-5H-500MA-APH picture photo
Mfg. Part Number
SR-5H-500MA-APH
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD 500MA 300VAC RADIAL
Datasheet Download
SR-5H-500MA-APH.pdf
Availability of SR-5H-500MA-APH
QUANTITY
SR-5H-500MA-APH Order Process
Ship out your order
Specifications of SR-5H-500MA-APH
Internal Part NumberEIS-SR-5H-500MA-APH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSR-5H
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t2
ApprovalscURus
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.362" H (8.50mm x 9.20mm)
DC Cold Resistance0.24 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR-5H-500MA-APH
Related LinksSR-5H-5, SR-5H-500MA-APH Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SR-5H-500MA-APH Details Description
Related parts for SR-5H-500MA-APH
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 3/8" BLK 100' datasheet.pdf
COVER TERM FOR E5EN DIGTL CNTRLR datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR ARM SNAP SPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 100V 5% BP 1825 datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf