NKK Switches YB15RKW01-5C-JB
YB15RKW01-5C-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB15RKW01-5C-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15RKW01-5C-JB.pdf
Availability of YB15RKW01-5C-JB
QUANTITY
YB15RKW01-5C-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15RKW01-5C-JB
Internal Part NumberEIS-YB15RKW01-5C-JB
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15RKW01-5C-JB
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.9 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15RKW01-5C-JB
Related LinksYB15RKW, YB15RKW01-5C-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15RKW01-5C-JB Details Description
Related parts for YB15RKW01-5C-JB
OSC XO 30.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 5MHZ 8SOP-J datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 8LVDS 32-LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 13pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 54 POSITION datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO220AA datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC253LC4 datasheet.pdf
FPE RUBBER KEYPAD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf