Vishay/BCcomponents SR03700001801KR500
SR03700001801KR500 picture photo
Mfg. Part Number
SR03700001801KR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
SR03700001801KR500.pdf
Availability of SR03700001801KR500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SR03700001801KR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR03700001801KR500
Internal Part NumberEIS-SR03700001801KR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSR37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.354" L (4.00mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR03700001801KR500
Related LinksSR0370000, SR03700001801KR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SR03700001801KR500 Details Description
Related parts for SR03700001801KR500
IC SCSI 9-LINE TERM 36-SOP datasheet.pdf
GDT 350V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 BRASS 20MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 150MA 11 OHM TH datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf