AVX Corporation SR071A181JAATR1
SR071A181JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR071A181JAATR1
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A181JAATR1.pdf
Availability of SR071A181JAATR1
QUANTITY
SR071A181JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A181JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR071A181JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A181JAATR1
Related LinksSR071A1, SR071A181JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A181JAATR1 Details Description
Related parts for SR071A181JAATR1
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CAP 25F -10% +30% 2.7V T/H datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE PINS datasheet.pdf