AVX Corporation SR071A470JAATR2
SR071A470JAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR071A470JAATR2
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A470JAATR2.pdf
Availability of SR071A470JAATR2
QUANTITY
SR071A470JAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A470JAATR2
Internal Part NumberEIS-SR071A470JAATR2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A470JAATR2
Related LinksSR071A4, SR071A470JAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A470JAATR2 Details Description
Related parts for SR071A470JAATR2
RES SMD 5.62M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 150A DO205 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2.5A 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM POWERMITE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 15W datasheet.pdf