AVX Corporation SR071A470KAATR1
SR071A470KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR071A470KAATR1
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A470KAATR1.pdf
Availability of SR071A470KAATR1
QUANTITY
SR071A470KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A470KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR071A470KAATR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A470KAATR1
Related LinksSR071A4, SR071A470KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A470KAATR1 Details Description
Related parts for SR071A470KAATR1
IC DGTL POT DUAL 100K I2C 10MSOP datasheet.pdf
IC DUAL RS232 ESD-PROT 16-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 500MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
CORD JIS 8303 TO IEC-60320-C13 datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO221AC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf