AVX Corporation SR071A4R7DAATR1
SR071A4R7DAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR071A4R7DAATR1
Brief Description
CAP CER 4.7PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A4R7DAATR1.pdf
Availability of SR071A4R7DAATR1
QUANTITY
SR071A4R7DAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A4R7DAATR1
Internal Part NumberEIS-SR071A4R7DAATR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A4R7DAATR1
Related LinksSR071A4, SR071A4R7DAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A4R7DAATR1 Details Description
Related parts for SR071A4R7DAATR1
INTERRUPTER SWITCH OPT 2MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 94MM datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 400MA 875 MOHM datasheet.pdf