AVX Corporation SR071C102KAATR1
SR071C102KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR071C102KAATR1
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR071C102KAATR1.pdf
Availability of SR071C102KAATR1
QUANTITY
SR071C102KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071C102KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR071C102KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071C102KAATR1
Related LinksSR071C1, SR071C102KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071C102KAATR1 Details Description
Related parts for SR071C102KAATR1
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8SO datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA SOD723 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
POSITIONER SIZE 23 MKJ PIN/SKT datasheet.pdf
INDUCTOR EMI COM MODE 20MH 0.6A datasheet.pdf
2.0MM PITCH 4 CKT BATTERY CONN. datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SOT23-3 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf