AVX Corporation SR071C102KARAP2
SR071C102KARAP2 picture photo
Mfg. Part Number
SR071C102KARAP2
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR071C102KARAP2.pdf
Availability of SR071C102KARAP2
QUANTITY
SR071C102KARAP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071C102KARAP2
Internal Part NumberEIS-SR071C102KARAP2
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071C102KARAP2
Related LinksSR071C1, SR071C102KARAP2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071C102KARAP2 Details Description
Related parts for SR071C102KARAP2
INSERT MALE 24POS CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 375MW SOD123F datasheet.pdf