AVX Corporation SR071C152KARTR1
SR071C152KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR071C152KARTR1
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR071C152KARTR1.pdf
Availability of SR071C152KARTR1
QUANTITY
SR071C152KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071C152KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR071C152KARTR1
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071C152KARTR1
Related LinksSR071C1, SR071C152KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071C152KARTR1 Details Description
Related parts for SR071C152KARTR1
IC ALARM GENERAL MONO 16-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 5NS 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE A 39POS datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
BLUNT TRIM KIT, FOR 82320-9081 datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 397MA 1.93 OHM datasheet.pdf