AVX Corporation SR075A221KAATR1
SR075A221KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR075A221KAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR075A221KAATR1.pdf
Availability of SR075A221KAATR1
QUANTITY
SR075A221KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075A221KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR075A221KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075A221KAATR1
Related LinksSR075A2, SR075A221KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075A221KAATR1 Details Description
Related parts for SR075A221KAATR1
RES SMD 226K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DAC MULT VOLT-OUT 12BIT 24DIP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 250MSPS 64-QFN datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf