AVX Corporation SR075C103KARTR1
SR075C103KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR075C103KARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR075C103KARTR1.pdf
Availability of SR075C103KARTR1
QUANTITY
SR075C103KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075C103KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR075C103KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075C103KARTR1
Related LinksSR075C1, SR075C103KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075C103KARTR1 Details Description
Related parts for SR075C103KARTR1
Crystal 11.0592MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 12W DL +/-15VOUT DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 7.06 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf