AVX Corporation SR075C473KAATR1
SR075C473KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR075C473KAATR1
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR075C473KAATR1.pdf
Availability of SR075C473KAATR1
QUANTITY
SR075C473KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075C473KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR075C473KAATR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075C473KAATR1
Related LinksSR075C4, SR075C473KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075C473KAATR1 Details Description
Related parts for SR075C473KAATR1
IC MEM VOICE REC/PLAY 16S 28DIP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER V-OUT 5V 14-DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC16H/AE16G/HPL16H datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE HI PERF 20A datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CERAMIC AUTO RESET THERMOSTATS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIN-SGNL COAX M SLD/CRIMP 50OHM datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf