Caddock Electronics Inc. SR10-0.008-1%
SR10-0.008-1% picture photo
Mfg. Part Number
SR10-0.008-1%
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.008 OHM 1W 1% SR10
Datasheet Download
SR10-0.008-1%.pdf
Availability of SR10-0.008-1%
QUANTITY
SR10-0.008-1% Order Process
Ship out your order
Specifications of SR10-0.008-1%
Internal Part NumberEIS-SR10-0.008-1%
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsProduct Overview
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSR
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.008
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-15°C ~ 105°C
Package / CaseSR10
Supplier Device PackageSR10
Size / Dimension0.365" L x 0.090" W (9.27mm x 2.29mm)
Height0.385" (9.78mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR10-0.008-1%
Related LinksSR10-0, SR10-0.008-1% Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
SR10-0.008-1% Details Description
Related parts for SR10-0.008-1%
SWITCH ROTARY SP-11POS OPEN FRM datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 180K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 26 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf