Caddock Electronics Inc. SR10-0.020-1%
SR10-0.020-1% picture photo
Mfg. Part Number
SR10-0.020-1%
Brief Description
RES 0.02 OHM 1W 1% SR10
Datasheet Download
SR10-0.020-1%.pdf
Availability of SR10-0.020-1%
QUANTITY
SR10-0.020-1% Order Process
Ship out your order
Specifications of SR10-0.020-1%
Internal Part NumberEIS-SR10-0.020-1%
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-15°C ~ 105°C
Package / CaseSR10
Supplier Device PackageSR10
Size / Dimension0.365" L x 0.090" W (9.27mm x 2.29mm)
Height0.385" (9.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR10-0.020-1%
Related LinksSR10-0, SR10-0.020-1% Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
SR10-0.020-1% Details Description
Related parts for SR10-0.020-1%
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 6MLF datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8VDFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 825 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CREE XLAMP CXA3050 23MM WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf