AVX Corporation SR121A181JARTR1
SR121A181JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR121A181JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR121A181JARTR1.pdf
Availability of SR121A181JARTR1
QUANTITY
SR121A181JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR121A181JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR121A181JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR121A181JARTR1
Related LinksSR121A1, SR121A181JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR121A181JARTR1 Details Description
Related parts for SR121A181JARTR1
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 110PF 300V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 54A 167W D2PAK datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.51"LX2.52"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 277 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
2.0 FLOATING REC HSG ASSY 6CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG GREEN 500' datasheet.pdf