AVX Corporation SR121A221JAA
SR121A221JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR121A221JAA
Brief Description
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR121A221JAA.pdf
Availability of SR121A221JAA
QUANTITY
SR121A221JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR121A221JAA
Internal Part NumberEIS-SR121A221JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR121A221JAA
Related LinksSR121A, SR121A221JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR121A221JAA Details Description
Related parts for SR121A221JAA
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 18POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT PINS datasheet.pdf
18P MTA156 CONN ASSY 18AWG ORA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 650A 600V datasheet.pdf