AVX Corporation SR121A221JAR
SR121A221JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR121A221JAR
Brief Description
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR121A221JAR.pdf
Availability of SR121A221JAR
QUANTITY
SR121A221JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR121A221JAR
Internal Part NumberEIS-SR121A221JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR121A221JAR
Related LinksSR121A, SR121A221JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR121A221JAR Details Description
Related parts for SR121A221JAR
FIXED IND 82UH 3.175A 66 MOHM TH datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TWEEZER 4.72" datasheet.pdf
LED RED 700MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 200MA 32V datasheet.pdf
LEFT INSERTION BLADE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
IC CODEC S/PDIF RCVR 64LQFP datasheet.pdf
IC BLUETOOTH CTLR 76VQFN datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf