AVX Corporation SR121A391JAR
SR121A391JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR121A391JAR
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR121A391JAR.pdf
Availability of SR121A391JAR
QUANTITY
SR121A391JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR121A391JAR
Internal Part NumberEIS-SR121A391JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR121A391JAR
Related LinksSR121A, SR121A391JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR121A391JAR Details Description
Related parts for SR121A391JAR
MOSFET N-CH 20V 6.2A 8-MSOP datasheet.pdf
IC DUAL AND-OR-INVERT GATE 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 28-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 1MM 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
TV 5C 5#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf