AVX Corporation SR121A471JAA
SR121A471JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR121A471JAA
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR121A471JAA.pdf
Availability of SR121A471JAA
QUANTITY
SR121A471JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR121A471JAA
Internal Part NumberEIS-SR121A471JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR121A471JAA
Related LinksSR121A, SR121A471JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR121A471JAA Details Description
Related parts for SR121A471JAA
IC DAC QUAD CALBRTD 12BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
KIT REF DESIGN ZA9L0 ARM 9POS datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 1206 SMD 4 DB datasheet.pdf
BCF 3.81/03/180F SN BK BX datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf