AVX Corporation SR121A560GAA
SR121A560GAA picture photo
Mfg. Part Number
SR121A560GAA
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR121A560GAA.pdf
Availability of SR121A560GAA
QUANTITY
SR121A560GAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR121A560GAA
Internal Part NumberEIS-SR121A560GAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR121A560GAA
Related LinksSR121A, SR121A560GAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR121A560GAA Details Description
Related parts for SR121A560GAA
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
IGBT 600V 11.5A 34W TO220FP datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V LED ROUND YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS R/A .05 REV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A FLIPCHIP datasheet.pdf