AVX Corporation SR121C472KARTR2
SR121C472KARTR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR121C472KARTR2
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR121C472KARTR2.pdf
Availability of SR121C472KARTR2
QUANTITY
SR121C472KARTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR121C472KARTR2
Internal Part NumberEIS-SR121C472KARTR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR121C472KARTR2
Related LinksSR121C4, SR121C472KARTR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR121C472KARTR2 Details Description
Related parts for SR121C472KARTR2
IC A/D CONV 2CH 12BIT 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A RET datasheet.pdf
FUSE 125A 690V CLASS AM datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 80POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf