AVX Corporation SR122A120GAR
SR122A120GAR picture photo
Mfg. Part Number
SR122A120GAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR122A120GAR.pdf
Availability of SR122A120GAR
QUANTITY
SR122A120GAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR122A120GAR
Internal Part NumberEIS-SR122A120GAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR122A120GAR
Related LinksSR122A, SR122A120GAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR122A120GAR Details Description
Related parts for SR122A120GAR
RES 3.6M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM SPADE 22-16AWG #6 PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.05 OHM 1% 20W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 32POS datasheet.pdf
POT 750K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf