AVX Corporation SR125C223MARTR1
SR125C223MARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR125C223MARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR125C223MARTR1.pdf
Availability of SR125C223MARTR1
QUANTITY
SR125C223MARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR125C223MARTR1
Internal Part NumberEIS-SR125C223MARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR125C223MARTR1
Related LinksSR125C2, SR125C223MARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR125C223MARTR1 Details Description
Related parts for SR125C223MARTR1
CONN HEADER .100 SINGL R/A 17POS datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 48POS RT ANG PCB datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 124 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
XCEDE 3W 2PVH 4COL datasheet.pdf