AVX Corporation SR125C472MAR
SR125C472MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR125C472MAR
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR125C472MAR.pdf
Availability of SR125C472MAR
QUANTITY
SR125C472MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR125C472MAR
Internal Part NumberEIS-SR125C472MAR
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR125C472MAR
Related LinksSR125C, SR125C472MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR125C472MAR Details Description
Related parts for SR125C472MAR
FIXED IND 8.2UH 2.91A 74 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS61183-528 datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FILTER RFI POWER LINE .250 12A datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 2W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 239MA 1.2 OHM datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 274V 350MA datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf