AVX Corporation SR151A151FAR
SR151A151FAR picture photo
Mfg. Part Number
SR151A151FAR
Brief Description
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A151FAR.pdf
Availability of SR151A151FAR
QUANTITY
SR151A151FAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A151FAR
Internal Part NumberEIS-SR151A151FAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A151FAR
Related LinksSR151A, SR151A151FAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A151FAR Details Description
Related parts for SR151A151FAR
CAP ALUM 330UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4/0 AWG BLK 1000' datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf