AVX Corporation SR151A180KAA
SR151A180KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR151A180KAA
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A180KAA.pdf
Availability of SR151A180KAA
QUANTITY
SR151A180KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A180KAA
Internal Part NumberEIS-SR151A180KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A180KAA
Related LinksSR151A, SR151A180KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A180KAA Details Description
Related parts for SR151A180KAA
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL 15GOLD SMD datasheet.pdf
CONN CAP DB15 PLUG W/FLANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 6V datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 14POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TDFN datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
CONN SOCKET 416POS R/A 4ROW GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 299POS GOLD datasheet.pdf