AVX Corporation SR151A1R0CARTR1
SR151A1R0CARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151A1R0CARTR1
Brief Description
CAP CER 1PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A1R0CARTR1.pdf
Availability of SR151A1R0CARTR1
QUANTITY
SR151A1R0CARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A1R0CARTR1
Internal Part NumberEIS-SR151A1R0CARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A1R0CARTR1
Related LinksSR151A1, SR151A1R0CARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A1R0CARTR1 Details Description
Related parts for SR151A1R0CARTR1
IC MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.4A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 4POS DL .100 datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.0MM BLUE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
IC PTIC HI TUNABLE 8.2PF 6QFN datasheet.pdf
IC MMIC AMP VGA PHEMT 24QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf