AVX Corporation SR151A1R0DAR
SR151A1R0DAR picture photo
Mfg. Part Number
SR151A1R0DAR
Brief Description
CAP CER 1PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A1R0DAR.pdf
Availability of SR151A1R0DAR
QUANTITY
SR151A1R0DAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A1R0DAR
Internal Part NumberEIS-SR151A1R0DAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A1R0DAR
Related LinksSR151A, SR151A1R0DAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A1R0DAR Details Description
Related parts for SR151A1R0DAR
CONN HEADER VERT .100 16POS 30AU datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V 10% BX 0805 datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf