AVX Corporation SR151A220KARTR1
SR151A220KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151A220KARTR1
Brief Description
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A220KARTR1.pdf
Availability of SR151A220KARTR1
QUANTITY
SR151A220KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A220KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR151A220KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A220KARTR1
Related LinksSR151A2, SR151A220KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A220KARTR1 Details Description
Related parts for SR151A220KARTR1
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 500mA Backlight 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
LED BLUE/RED CLEAR 0605 SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf