AVX Corporation SR151A270JAATR2
SR151A270JAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR151A270JAATR2
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A270JAATR2.pdf
Availability of SR151A270JAATR2
QUANTITY
SR151A270JAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A270JAATR2
Internal Part NumberEIS-SR151A270JAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A270JAATR2
Related LinksSR151A2, SR151A270JAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A270JAATR2 Details Description
Related parts for SR151A270JAATR2
FIXED IND 100NH 32.5A 1.7 MOHM datasheet.pdf
STAMPING BIT 7.0 MM DIAMETER datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
IC CTLR PWM GREEN MODE 8-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2.54MM datasheet.pdf
EN LIMIT SWITCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED COB CXA1507 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf