AVX Corporation SR151A270JAR
SR151A270JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR151A270JAR
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A270JAR.pdf
Availability of SR151A270JAR
QUANTITY
SR151A270JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A270JAR
Internal Part NumberEIS-SR151A270JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A270JAR
Related LinksSR151A, SR151A270JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A270JAR Details Description
Related parts for SR151A270JAR
CABLE USB A-A MALE DBL SHIELD 5M datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 3.08V RS 8DIP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC SMB datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 3.5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf