AVX Corporation SR151A391JAA
SR151A391JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR151A391JAA
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A391JAA.pdf
Availability of SR151A391JAA
QUANTITY
SR151A391JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A391JAA
Internal Part NumberEIS-SR151A391JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A391JAA
Related LinksSR151A, SR151A391JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A391JAA Details Description
Related parts for SR151A391JAA
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
KIT SYSTEM DEV FOR PES48T12 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 14POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
IND RT SG PKG 150 TAGS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 110POS 5ROW STR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf