AVX Corporation SR151A470JARTR1
SR151A470JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151A470JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A470JARTR1.pdf
Availability of SR151A470JARTR1
QUANTITY
SR151A470JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A470JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR151A470JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A470JARTR1
Related LinksSR151A4, SR151A470JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A470JARTR1 Details Description
Related parts for SR151A470JARTR1
JUMPER-H1500TR/A2015L/H1500TR12" datasheet.pdf
IC REG LDO 7V 1A TO252-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 2008 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 20HTSSOP datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 698.812334MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf