AVX Corporation SR151A8R2DAA3141
SR151A8R2DAA3141 picture photo
Mfg. Part Number
SR151A8R2DAA3141
Brief Description
CAP CER 8.2PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A8R2DAA3141.pdf
Availability of SR151A8R2DAA3141
QUANTITY
SR151A8R2DAA3141 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A8R2DAA3141
Internal Part NumberEIS-SR151A8R2DAA3141
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A8R2DAA3141
Related LinksSR151A8R, SR151A8R2DAA3141 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A8R2DAA3141 Details Description
Related parts for SR151A8R2DAA3141
LED 2MM BI-LEVEL RED/RED DIFF datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN MALE M8 3POS STR 5M CABLE datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf