AVX Corporation SR151C103KAATR1
SR151C103KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151C103KAATR1
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C103KAATR1.pdf
Availability of SR151C103KAATR1
QUANTITY
SR151C103KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C103KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR151C103KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesSkyCap® SR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C103KAATR1
Related LinksSR151C1, SR151C103KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C103KAATR1 Details Description
Related parts for SR151C103KAATR1
CONN SPLICE 400-1300 CMA datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 660MA 130 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE E 5.2UH N87 datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 68DIP 0.6 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 4.096MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf