AVX Corporation SR151C103MAATR2
SR151C103MAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR151C103MAATR2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR151C103MAATR2.pdf
Availability of SR151C103MAATR2
QUANTITY
SR151C103MAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151C103MAATR2
Internal Part NumberEIS-SR151C103MAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151C103MAATR2
Related LinksSR151C1, SR151C103MAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151C103MAATR2 Details Description
Related parts for SR151C103MAATR2
CONN HEADER .100" 10POS SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DL .100" GO datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC XO 16.31725MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 108VWM 183.96VC AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf